Mert csak az a jó, amit én csinálok és készítek a családom számára!

2013. október 9., szerda

Házi Piros Arany

Ez az egyik legjobb receptem! 

Ezidáig legalább 7 üvegnyit ettem meg belőle csak én! Nem kell megijedni, nem nagy üvegről van szó, csak bébiételes nagyságúról. :) Míg Csongor kicsi volt, vettünk neki néha-néha bébiételt. Az üvegeket nem dobtam ki, mert tudtam, kelleni fognak, ha készítem a piros aranyat! Célszerű ilyen kicsi üvegekbe tenni, mert könnyen romolhat!


Hozzávalók:
3 kg pritamin paprika
1,5 kg paradicsom
1 kg vöröshagyma
7 csapott ek só
1 púpos ek cukor
1 l étolaj

A hozzávalókat ledaráltam, egy nagy lábasba öntöttem, ízesítettem, és 1 órán át főztem közepes lángon. Forrón üvegekbe szedtem, majd száraz dunsztban hagytam kihűlni. Mindenesetre nem bíztam a véletlenre a szavatosságát, ezért tettem bele Nátrium benzoátot, kb fél zacskónyit még akkor, mikor főztem.

Címszavakban ennyi az egész recept! Nem kell túlbonyolítani! :)

Nagyon oda kell figyelni, hogy milyen ételízesítőt használunk hozzá, ugyanis, előfordulhat, ha nem figyelünk oda, túl sós lesz az étel! Én házi vegetából készítettem, így nekem kellett ez a 7 ek só. Viszont, ha boltit használunk, akkor figyelembe kell venni, hogy azok nagyon sok sót tartalmazhatnak!

Jó étvágyat!
E

Házi ketchup

Nagyon régen jelentkeztem, de most mindjárt 2 receptet is mutatok nektek! Mindkettő nagyon-nagyon finom és egészséges!

Minden évben rengeteg paradicsomot ültetünk, s ha lehet, többfélét is. Általában tetemes mennyiség szokott teremni. Mindez arra sarkall, hogy minél többféle ételt el tudjak vele készíteni. Ez ,természetesen, magával hozza a termékek széles skáláját, amiket szeretünk, és amiket szeretnénk magunk is elkészíteni. Ezért ebben az évben először ketchupot főztem. Egyelőre nem a legjobb, de kiindulásnak tökéletes! (Nagyon megszoktuk a bolti változatot.) Mivel a termés sem volt jó (nagyon lassan ért be a paradicsom!) és a fagyok is tönkretették a bokrokat, így majd jövőre kísérletezek tovább! Az idén, szerencsére, sikerült 4 litert készítenem, amire roppant büszke is vagyok!


Hozzávalók:
5 kg paradicsom
2 fej hagyma
2-3 fej fokhagyma
2 ek olaj
3 dl almaecet
1 kk szegfűszeg
1 kk fahéj
1 kk fekete bors
2 kk só
2 ek mustár
50 dkg cukor

A hagymát apróra vágom, és az olajon megpirítom, majd félreteszem. A paradicsomot paradicsomdarálón ledarálom, majd egy nagy lábasban felteszem főni. Mikor már sok leve van, kiveszek belőle egy fél befőttesüvegnyit (befőttesüvegbe), ráöntöm a megpirított hagymát, és botturmixszal összeturmixolom, hogy biztos ne legyen darabos. A fűszerekkel és az almaecettel együtt hozzáöntöm a többihez. Folyamatos kevergetés mellett addig főzöm, míg sűrű nem lesz. Ez kb 3-4 óra hossza. Folyamatosan kóstolgatni kell, mert előfordulhat, hogy tovább kell édesíteni! 
Ebből a mennyiségből 2,5-3 l ketchup készíthető, attól függően, mennyire szeretjük sűrűnek a ketchupot. 

Jó étvágyat hozzá!
E

2013. augusztus 28., szerda

Ivó joghurt házilag

A gyerekek nagyon szeretik a tejtermékeket, legyen az túró, tejföl vagy akár joghurt! A házit sokkal jobban szeretik,mint a boltit, mert finomabb, illetve látják, hogyan és miből készül! Most ivójoghurtot készítettem nekik.

 Hozzávalók:
3-4 ek házi, nem túl édes lekvár
1-2 ek cukor
1 tk vaníliás cukor
1 dl víz
üres, jól záródó üveg

A hozzávalókat egy üres, jól záródó üvegben alaposan összerázom, és már készen is van a saját készítésű ivó joghurtom! 

A víz azért kell hozzá, hogy egy kicsit hígítson a joghurton. Bár, megjegyzem, többet is tehettem volna bele, mint 1dl, mert sűrűbb volt, mint a bolti. Viszont többet nem láttam indokoltnak beletenni, mert ízre így volt tökéletes! Nekem túlságosan vízízű lett volna több vízzel, habár akkor meg az állaga lett volna olyan, mint a bolti. :)

Bal oldalon az elkészült ivójoghurt, jobb oldalon a joghurt és a lekvár látható.

Egyszerű és rendkívül gyors, no meg finom is!

További szép estét!
E

2013. július 23., kedd

Lekvárcímke egyszerűen

Olyan régen jöttem errefelé, hogy már kicsit lelkiismeret furdalásom van! Pedig annyi mindent készítettem, csak épp nem újdonságokat. Lekvárokat tettem el legalább 50 üveggel, 20 üveg meggybefőttet (a cseresznye az idén tönkrement az eső miatt, így abból csak lekvár lett) 3 vödör savanyú uborkát, most pedig várom a dinnyét, mert megy az is a vödörbe, illetve lekvár lesz belőle. Azt viszont HOZOM!!!! Nagyon-nagyon finom, különleges, úgyhogy tessék szurkolni, hogy mihamarabb beérjen!

Most pedig egy nagyon egyszerű befőtt- és lekvárcímkét hoztam nektek, amit otthon ti is el tudtok készíteni, sőt kinyomtatni is! Viszont egy hátránya van: a sok gyönyörű címke közül csak 1-1 fedő- és oldalcímke van ingyen, a többi viszont fizetős. De sebaj, ez is meseszép!!! Nézzétek csak, én mind a 3 fiamnak készítettem névre szóló baracklekvárt!

Ha jól megnézitek, láthatjátok, hogy az iniciálé mindegyiken az ő nevük kezdőbetűje!



Ha esetleg nincs otthon nyomtatód, de van különleges nyomdád, pecséted (kinek, hogy tetszik), akkor nyomdázz velük, vágd ki, írd rá a finomság nevét, és végül ragaszd fel!

Lekvár- és befőttkészítésre fel! :D

E

2013. május 17., péntek

Habroló házi vajas tésztából

A napokban roppant éhes lettem egy jó habos sütire! Mivel gyerekkori kedvencem a habroló, így már tudtam, mit készítek! Először egy vajas tésztát készítettem, majd sütőformákat.


Házi vajas tészta
25 dkg liszt
25 dkg vaj
pici só
1,25 dl víz 
1 tk 10%-os ecet

Először a vajas többletet kell elkészíteni. 20 dkg vajat 5 dkg liszttel összemorzsolunk, majd félretesszük. Hideg vízben feloldjuk a sót, ecetet, és hozzáadjuk a lisztet. Addig gyúrjuk, míg elválik az edény falától! Ha kész 20 percig pihentetjük. Ezután kinyújtjuk, közepére tesszük a vajas tömeget, majd összehajtjuk, és kinyújtjuk, majd 20 percet pihenni hagyjuk. Ezt ismételjük meg 2x!

Közben elkészítettem a sütőformákat. Általában kidobom az alufólia és a folpack papírrúdját, miután elfogy róla, de most valamiért megmaradt mindkettő. Ezért elhatároztam, ebből lesz a sütőforma! Elharmadoltam, majd alufóliával bevontam, és már készen is voltam vele!

A tésztát az utolsó hajtogatás-pihentetés után kinyújtottam (kb fél centi vastagra), és csíkokra daraboltam. A sütőformáimat beolajoztam, majd rátekertem a tésztát, és megsütöttem. Hűlés után könnyek kihúzható belőle! Tejszínhabbal megtöltöttem, porcukorral megszórtam, és már lehetett tálalni! 

Isteni finom!!!!!!!!

2013. április 10., szerda

Görög tésztasaláta

A napokban valami salátát szerettem volna enni, így esett a választásom erre. Egyszerű, gyors, és rendkívül finom! Mi rántott szelet mellé ettük. 4 adagot készítettem, és ketten szinte meg is ettük az egészet!


Hozzávalók:
 spagetti tészta
házi majonéz
cukor
3 dl joghurt
zöldségek: bármilyen 
(nálam retek, uborka, hagyma)

Házi majonéz:
1 dl olaj
2 tojás sárgája
mustár
fél citrom leve

Első lépésként vizet forraltam fel, majd megfőztem benne a spagetti tésztát. Míg ez készült, elkészítettem az házi majonézt. Kb 1 dl olajat óvatosan belefolyattam a 2 tojás sárgájába, folyamatos kevergetés mellett, majd hozzáadtam a többi alapanyagot, és jól elkevertem. Mikor ezzel készen voltam, összekevertem a joghurttal. A zöldségeket felaprítottam (csíkokra kell vágni), és az öntettel együtt hozzáadtam a tésztához. 

Hűtőben kb 2-3 órát érlelődött, bár estére ért be az íze tökéletesen! Így célszerű kb 12 óra pihentetés után fogyasztani!

2013. március 31., vasárnap

Képviselőfánk

Mindig is féltem tőle, mert nagyon bonyolultnak tűnt, aztán tegnap kiderült, szó sincs ilyenről! Rendkívül egyszerű, és nagyon finom! Ráadásul az egyik kedvencem!
 Hozzávalók:
 2,5 dl víz
10 dkg margarin
25 dkg liszt
6 tojás

A vizet a margarinnal jól felforraltam, majd beleszitáltam a lisztet. Addig kell kavarni, míg el nem válik az edény falától. (Hasonlóan készül, mint a házi gyurmám!) Ha kész, a tűzről leveszem, és jól kihűtöm. Ezután  egyenként beleütöm, és ELKEVEREM a tojásokat. Fontos, mert külön-külön jobban alakul majd.

Először megpróbáltam a kenyérsütővel kikavartatni, de nem jött össze, utána megpróbáltam saját kézzel. Na az egy örökkévalóságig tartott volna, ezért a kézi habverővel kevertem ki. Ezzel a legjobb!
A formanyomást is kétféleképp próbáltam. Először keksznyomóval, de az gyorsan megadta magát, majd sima zacskóba tettem, levágtam a sarkát és próbáltam kis csomókat nyomni a sütőpapírra. Többé-kevésbé sikerült is. :)
Kb 30 percig sütöttem közepes lángon. A sütő aljába természetesen tettem egy tál vizet is, hogy szépen feljöjjenek a kis "gombócok". :)


Vaníliakrémmel és tejszínhabbal töltöttem.

Jó étvágyat hozzá!
E

Kalács

Ezt egy kissé elszúrtam, mert nem akart normálisan kelni - fogalmam sincs, miért -, de az íze nagyon finom volt!

Hozzávalók:
3 dl habtejszín
2,5 dkg élesztő
50 dkg finomliszt
csipet só
5 ek cukor
2 db tojás

tetejére: 1 tojás

 A hozzávalókat a kenyérsütőben 20 percig dagasztom, majd a tésztát egy tálba téve duplájára kelesztem. 8 felé vágtam, kisodortam, és megpróbáltam összefonni. Elméletileg nyolcasfonással akartam készíteni, de nem nagyon ment. A végét, már csak találomra fontam. Szerintem egész jó lett! A tetejére 1 tojást kentem.
Először jénaiban kezdtem sütni, hogy minél jobban felhúzza a gőz, majd a tetejét levéve folytattam tovább.

E

Sajttekercs

Húú, jó régen nem jártam erre! Bocsi! Kárpótlásként most hoztam néhány finomságot!

Az idén elhatároztam, hidegtálat készítek a húsvétvasárnapi reggelire. Nem kell valami nagy dologra gondolni: sonka, tojás, kalács, és sajttekercs. 


A tojások még főttek. :)
Hozzávalók:
2 db tömlős sajt - natúr
trappista sajt
sonka
5 db főtt tojás
1 ek mustár
1 csokor petrezselyem
só, bors
10 + 5 dkg vaj

 Egy közepes tepsibe szilikonos sütőpapír teszek, hogy az elkészült ételt könnyen fel tudjam tekerni.
A trappista sajtból annyit szeletelek, hogy be lehessen vele teríteni a tepsit. Ez kb. 10 szeletke. A maradék sajtból reszelek még rá egy vékony réteget, majd sütőbe teszem kb 3 percre. A lényeg, hogy összeolvadjanak!
Míg ez melegszik, elkészítem a krémet. A tömlős sajtot a petrezselyemmel, sóval, borssal, és a tojások (apróra vágott) fehérjével és 10 dkg vajjal jó alaposan kikeverem. A sajtot kiveszem a sütőből, rákenem a  sajtos krémet. Erre teszem a vékonyra szelt sonkákat, majd ennek tetejére kenem a sárga tojáskrémet, (Ez a tojások sárgájából, 5 dkg vajból és 1 ek mustárból áll.) végül feltekerem, és hűtőbe teszem. Nálunk egy éjszakát volt benn a hűtőben.


Rendkívül finom!

Kellemes Húsvéti Ünnepeket!
E

2013. január 28., hétfő

Itt vagyok!

Annyira nagyon nem tűntem el, csak sok minden változott az életemben, életünkben.

1. Sajnos a gyerekeket be kellett íratni napközibe - ez nekem sajnos, mert még nem tettem túl magam rajta. Hiába, egyszer ez is sikerülni fog, de abban biztos vagyok, hogy hosszú folyamat lesz! Egyszerűen képtelen vagyok itthon bármit is csinálni a megszokott tempóban! És, hogy miért kellett??? Tavasszal bővíteni kell az ebédlőnket, így nem akkor, közvetlen előtte akartuk őket beíratni.

és most jöjjön egy örömtelibb hír:

2. A fenti hírrel egyidőben egy örömteli hír is ért. Bekerültem a Yabo Kreatív Csapatába. A múlt héten jelent meg az első cikkem is a bemutatkozó albumomról.
Ez legalább egy kicsit leköt, ha Csongor alszik.

De nem szeretnék rólatok elfelejtkezni! Igyekszem jönni, kicsit sűrűbben!

Erika

2013. január 6., vasárnap

Kökényszörp és kökénylekvár

Botond és Hunor tegnap, kiment az apjával a határba, csipkebogyót és kökényt gyűjteni. Hogy el ne tévedjenek, a fiúk vittek magukkal térképeket. De nem is akármilyet! Hunor Nagy Magyarország térképet, míg Botond a Középiskolai Földrajzi Atlaszt. Legalább tudják, hogy merre kell hazajönni! :D
Olvashattátok tegnap a facebook-os bejegyzésemben. Szerencsére 1-1 tál kökényt és csipkebogyót sikerült szedniük. Mivel gyorsan rájuk sötétedett, így ez is nagyon szép mennyiség! 
Ma, miután feltettem az ebédet, nekiálltam lekvárt főzni Erdőkóstoló leírása alapján. 
Lekvár hozzávalók:
kökény
víz
cukor
1 citrom reszelt héja
1 tk citromsav

A kökényt alapos mosás után, annyi vízzel tettem fel főni, ami majdnem ellepte. Kb 20 percig főztem. A szemeket összetörtem, és kipasszíroztam egy szitán keresztül. Az így kipréselt levet, forrástól számított 20 percig, lassú tűzön főztem tovább. Közben ízesítettem, és tettem bele egy kevéske citromsavat is, hogy szép színe legyen. Mikor készen lett, üvegbe szedtem, és száraz dunsztba tettem.

Szörp hozzávalói:
a kipréselt magok, héjak 
1 citrom reszelt héja
vaníliás cukor
cukor
1 tk citromsav

A kipréselt magokat, héjakat felöntöttem kb 8 dl vízzel és felforraltam. Leszűrtem, ízesítettem, beletettem a citromsavat és citrom héjat. Még forrón üvegbe töltöttem, és a fiúknak is adtam belőle 1-1 dl-nyit.

Először csak kóstolónak kaptak, mert nem tudtam, hogyan reagálnak rá. Botond megvárta, míg Hunor ivott belőle. Ha a kicsinek ízlik, és túléli, akkor ő is megkóstolja. :) És ez így megy minden újdonságnál!
 
Hidegen és melegen egyaránt nagyon finom! Bár nem tettem bele töménytelen mennyiségű cukrot, mert ezt már nem akartam tovább hígítani. Épp csak annyit tettem bele, amitől kellemes íze lett.

Jó étvágyat hozzá!